Döküm Modelciliği

Döküm Modelciliği
6 Şubat 2020 No Comments Hizmetlerimiz admin

Model Nedir?
Dökülerek şekillendirilen metal ve alaşımlardan meydana gelen parçaların kum kalıplarını elde edebilmek için kalıplama ve işlem prensiplerine uygun benzerlerinin yapılması zorunludur. Ahşap,metal,plastik yada her üçünün kullanılması ile yapılan bu örneklere ”MODEL” denir
Modelcilik (Makine Modelciliği) Nedir?
Modelcilik mesleğinin amacı dökümün yapılacağı kum kalıbın elde edilmesini sağlayan elemanları yapmaktır.Dökümhanelerin imkanları ve teknolojisi geliştikçe burada kullanılacak modeller de uyumlu olarak geliştirilerek imal edilebilir. Makine endüstrisi gelişmekte olan ülkemizde,imalatın şekillendirildiği ilk basamak olarak,makine model yerini almıştır.
Bükülerek şekillendirilemeyen makine parçalarının en etkili elde ediliş yolu dökülerek (madenlerin yüksek ısı etkisinde eritilip dökülmesi) şekillendirmedir.
Dökülerek şekillendirilecek makine parçalarının yapımı ise çesitli basamaklardan geçer.
Bu basamaklar makine ressamliği ile baslar ve model ile devam eder. Bundan sonra ise döküm ve tesviye aşamalari gelir. benzerini yapma sanatıdır.
Modeller basit özellikli yapılabilmesinin yanında seri üretim esas alınarak da düzenlenebilirler.
Yukarıda yaptığımız makine modelciliği tanımına dayanarak bu sanatı uygulayan bu konuda yetişmiş uzmanlaşmış kişilere makine modelcisi denmektedir.
iyi bir makine modelcisi ;
-Teknik resmi iyi bilir,
-Dökümcülük bilgilerine sahiptir,
-Genel tesviyecilik işlemlerini bilir.Unutmamak gerekir ki makine modelcisi agaç, metal, plastik, vb. modelcilik uygulamalarını da iyi yapabilmelidir.
Makine modelciliğinin endüstride önemli bir yeri vardır. Yapılmak istenen iş ilk defa resim halinden üç boyutlu hale modelci tarafından getirilir. Yani makine imalatının temel mesleklerinden biridir. Yapılacak işler döküm(ergiterek şekillendirme) yoluyla elde edilecekse mutlaka modeli yapılacaktır.

Tags
About The Author

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.